راز مانا

دیدگاه‌‌‌‌‌ها، زندگی و آثار استاد آواز ایران محمدرضا شجریان

  • موضوع: مصاحبه- خاطرات – سرگذشتنامه
  • گفتگو و تدوین: محسن گودرزی، محمدجواد غلامرضا کاشی و علی اصغر رمضانپور
  • ناشر: گمان 1379

در سایت ناشر کتاب، چنین می‌خوانیم: در این چند دهه کتاب‌های متعددی با نام و در باب استاد محمدرضا شجریان منتشر شده است اما ممکن است برای اهل کتاب و موسیقی این پرسش مطرح باشد که چرا راز مانا تنها کتابی‌ست که استاد شجریان (در نامه‌ای به رسانه‌ها به تاریخ ۳۰مرداد ۱۳۸۲ و مصاحبه‌های متعدد) تأکید داشته‌اند «از مجموع مطالبی که به نقل یا با عنوان و نام اینجانب چاپ شده است» و هنوز هم چاپ می‌شود «فقط کتاب راز مانا مورد تأیید اینجانب می‌باشد.» پاسخ شاید در این بخش از پیشگفتار کتاب باشد که به قلم جناب استاد شجریان آمده است: «به عنوان هنرمندی که همواره مورد لطف بیکران مردم است، همیشه در برابر پرسش‌های جدی قرار می‌گرفتم. گرچه در حد توان می‌کوشیدم تا دیدگاه‌های خود را توضیح دهم و یا در اندک مصاحبه‌ها با رسانه‌ها برداشت‌های خود را درباره‌ی موسیقیِ ایرانی بیان کنم، اما کمتر این فرصت پیش می‌آمد تا به‌تفصیل در این باره سخن بگویم. راز مانا مجالی بود تا این تأملات را با جامعه در میان بگذارم. و فراتر از این باید بگویم که مجالی بود تا تجربیات و تأملات خود را دیگرباره مرور کنم… خوشبختانه دوستانم اهل مجامله و تعارف نبودند و تا نکته‌سنجی‌های بسیار نمی‌کردند و پاسخ دقیق نمی‌گرفتند قانع نمی‌شدند و به سراغ پرسش دیگر نمی‌رفتند. گمانم لطف این گفت‌و‌گوها در این است.»

مصاحبه هایی که با استاد محمدرضا شجریان در این کتاب آورده شده است از سال 1375 آغاز شده و کمکم اضافه شده است تا نهایت در سال 1379 که چاپ و منتشر شد، بنابراین دقت کنیم که شامل آثار و دیدگاه‌های سالهای بعد زندگی ایشان نیست. در نگاه کلی، کتاب شامل دو فصل است، همراه با دو ضمیمه ی شایان توجه – در فصل اول دیدگاه های استاد در مورد موسیقی ایران و مقایسه با موسیقی غربی، آورده شده است. فصل دوم مربوط می‌ شود به گفتگوهایی که مصاحبه گر درباره زندگی و آثار استاد با ایشان انجام داده است. در انتهای کتاب دو ضمیمه ی ارشمند هست: یکی فهرست آثار تا زمان چاپ کتاب و آخری شامل 45 تصویر از استاد شجریان در دوره های مختلف زندگی ایشان.

نکته: این کتاب ابتدا توسط نشر “فراکتاب” چاپ شده است که در یک نسخه فیزیکی قدیمی‌تر لوگوی آن قابل مشاهده است. در حال حاضر سایت یا اطلاعاتی به نام ناشر پیدا نکردیم، تنها یک فروشگاه کتاب اینترنتی به این نام موجود است!

. . . . . . . . . .    ما را در تکمیل مقالات یاری کنید    . . . . . . . . . .

دیگر کتاب‌ ها…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست