مرتضی احمدی

  • مرتضی حاج سید احمدی
  • متولد 10 آبان 1303 تهران – 30 آذر 1393
  • بازیگر، خواننده، صداپیشه، گوینده، نویسنده، پژوهشگر
  • شهرت در پرده‌خوانی و آواز بیات تهران

جنوب تهران و در خانواده‌ای مذهبی با اصـالت تفرشی به دنیا آمد. لالایی‌هایی که مادرش با صدایی خوش برای برادرش می‌خواند او را به خواندن ترغیب می‌کرد و به گفته‌ی خودش، همین یکی از عواملی شد که بعدها در پرده‌خوانی و ضربی‌خوانی به آنچه می‌خواست برسد. از قشنگترین خاطرات‌ش به لحظات افطار اشاره کرده است که در محله، مردم در کوچه‌ها اذان می‌گفتند و هر کسی صدایی داشت، خانواده ترغیب‌اش می‌کردند که اذان بگوید.

ابتدا به مکتب و سپس به دبستان منوچهری در میدان گمرک و بعد از آن به دبیرستان شرف و دبیرستان روشن رفت. در شانزده سالگی ورزش باستانی و فوتبال را شروع کرد و به هـمراه تیم فوتبال دبیرستانش در مسابقات آموزشگاه‌های تهران رتبه‌هایی به دست آورد. بعدها در تیم فوتبال راه آهن تهران و پس از آن در باشگاه راه آهن بازیکن و مربی (تا سال ١٣٢۵ )شد. پس از چند تلاش آماتوری در تئاتر در ١٣٢١ با کمک عده‌ای از دوستانش(تـماشاخانه ماه) را روبه روی باغ فردوس دایر کرد، ولی پس از چند هفته مـجبور به ترک آنـجا شد.

  • ۱۳۲۲ – در تئاتر فرهنگ برای اولین بار “پیش پرده خوانی” کرد و بازیگر تئاتر هم شد. مدتی بعد پدرش ازفعالیت او در تئاتر مطلع شد و او را از خانه بیرون کرد. مرتضی احمدی پس از مدتی همزمان با هنرپیشگی در راه آهن تهران به عنوان تعمیرکار استخدام شد.
  • ۱۳۲۳ – مرتضی احمدی برای اولین بار به سبک “بیات تهران” در پیش پرده‌ها آواز خواند و نیز اولین بار ترانه‌ی “گلپری جون” را اجرا کرد، که بسیار محبوب شد و به خاطر آن برای کار در رادیو تهران دعوت شد.

. . . . . . . . . .    ما را در تکمیل مقالات یاری کنید    . . . . . . . . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست