فرهاد فخرالدینی

  • متولد 21 اسفند 1316 (آذربایجان شوروی)
  • موسیقیدان، آهنگساز، نوازنده، رهبر ارکستر
  • ساز تخصصی: ویولن، پیانو
  • تهیه کننده موسیقی، موسیقی فیلم
  • بنیان گذار ارکستر موسیقی ملی ایران به سال 1377
  • نشان درجه یک فرهنگ و هنر 1384

در خانواده‌ای اصیل و هنرمند به دنیا آمد. پدر “محمدعلی فخرالدینی” متخلص به “محزون” از شعرای نامدار آذربایجان بود، برادر بزرگتر فخرالدینِ فخرالدینی، عکاس صاحب سبک پرتره و برادرکوچکتر فاروقِ فخرالدینی، علاوه برعکاسی از ورزشکاران صاحب نام است و سال ها درسمت مربی تیم والیبال ایران مشغول بوده است. فرهاد دوماهه بود که خانواده به تبریز مهاجرت کردند.

پیش از مدرسه، شیفته‌ی صفحه‌های موسیقی پدر بود و ساعت‌ها پای گرامافون به شنیدن می‌نشست. سرگرمی دیگرش جستجوی موج‌های موسیقی در رادیولامپی‌ قدیمی خانه بود. پدر برای برادر تار خریده‌ بود و فرهاد پای درس‌های معلم برادر می‌نشست و آنها را به خاطر می‌سپرد و وقتی برادر از خانه میرفت تار را برمیداشت و شروع میکرد به تمرین. این نوازندگی یواشکی کار دستش داد. سیم‌های تار برادر پاره شد و در خانه غوغا شد. پدر گفت تار را رها کن، تو ویولن بزن!

کار را با معلمی آغاز کرد و تصنیف‌های روز را بدون نت می‌نواخت تا جایی پیش رفت که معلم دیگر چیزی نداشت و گفت که نزد صبا برود. در چهارده سالگی دنبال استاد صبا گشت، نتوانست او را پیدا کند و سه سال نزد یکی از شاگران‌ش احمدمهاجر تمام کتاب‌های صبا را تمرین کرد. برای ادامه نزد علی تجویدی در هنرستان موسیقی رفت. در روز انتخاب هنرجو، به شکل اتفاقی برای استاد صبا نواخت و به شاگردی او درآمد و تحصیلات عالی را در هنرستان عالی موسیقی به پایان رساند.

تحصیلات متوسطه را در دبیرستان‌های علامه محمد قزوینی و دارالفنون و تحصیلات عالی را از سال ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۴ در هنرستان عالی موسیقی به پایان رساند. تئوری موسیقی، هارمونی، تجزیه و تحلیل موسیقیِ کلاسیک را نزد ملیک اصلانیان آموخت و تجزیه و تحلیل موسیقی ایرانی را نزد مهدی برکشلی یاد گرفت. هنوز تحصیلاتش در هنرستان عالی به پایان نرسیده بود که از طرف حسین دهلوی (ریاست وقت هنرستان) به تدریس در آن‌جا دعوت شد.

. . . . . . . . . .    ما را در تکمیل مقالات یاری کنید    . . . . . . . . . .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست