گروه شیدا

  • سرپرست: محمدرضا لطفی
  • حضور رسمی: 1353

محمدرضا لطفی با همکاری علی‌اکبر شکارچی، حسین عمومی و ناصر فرهنگ‌فر پایه‌های تأسیس گروه شیدا را در سال ۱۳۵۱ در دانشگاه تهران ریخته بود، اما فعالیت رسمی این گروه در سال ۱۳۵۳ با همکاری هوشنگ ابتهاج در رادیو ایران آغاز شد. هوشنگ ابتهاج که برای ترویج و اشاعه‌ی موسیقیِ ایرانی، از مدیرِ وقتِ رادیو بودجه‌ی جداگانه‌ای گرفته‌بود، از محمدرضا لطفی درخواست کرد تا گروهی تشکیل دهد و به تولیدِ کارهایی در موسیقیِ کلاسیکِ ایرانی بپردازد.

اعضایِ ابتدایی گروهِ لطفی را خانواده‌ی کامکارها، زیدالله طلوعی، هادی منتظری و درویش‌رضا‌ منظمی تشکیل داده‌بودند. این گروه بنا به خواستِ ابتهاج، به بازآفرینیِ ساخته‌های گذشتگان پرداخت. چون نخستین کاری که تولید شد، از ساخته‌های علی‌اکبر شیدا بود، به پیشنهادِ ابتهاج، نامِ گروه را “شیدا” گذاشتند. ابتهاج برایِ معرفیِ بهترِ کارهایِ این گروه، در رادیو برنامه‌ای با نامِ “گلچین هفته” را پایه گذاشت که هر جمعه صبح، به پخشِ کارهای گروه شیدا می‌پرداخت. این برنامه در معرفیِ موسیقیِ ایرانی – مبتنی بر ردیف – و جذبِ جوانان به موسیقیِ ایرانی تأثیر بسیار فراوانی داشت.

پس از انقلاب سال 1357 و فضای سیاسی موجود، بسیاری از هنرمندان از جمله هنرمندان گروه شیدا از رادیو استعفا دادند و به کانون چاووش پیوستند. کانون چاووش تا چندین سال آثار گرانبهایی با همکاری گروه‌های شیدا و عارف ضبط و انتشار داد تا اینکه به دلیل محدودیت‌های زمانه، سرانجام در سال 1363 منحل شد. محمدرضا لطفی نیز برای ادامه فعالیت‌های خود عازم سفرهای بسیار خارج از کشور شد.

سرانجام استاد لطفی پس از سال‌ها دوری از وطن، در سال 1385 به قصد احیای دوباره‌ی گروه شیدا و از سر گرفتن فعالیت‌های هنری به ایران باز میگردد. اما مشکلات و شرایط اجتماعی مجال کافی نمی‌دهد. با این حال استاد لطفی با تمام توان و شوری دوباره “موسسه‌ی فرهنگی و هنری آوای شیدا” را در ایران نیز راه‌اندازی می‌کند و گروه‌های سه‌گانه‌ی شیدا را تشکیل می‌دهد، شامل: گروه اصلی شیدا، گروه بانوان شیدا و گروه بازسازی (آثار گذشتگان)

. . . . . . . . . .    ما را در تکمیل مقالات یاری کنید    . . . . . . . . . .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست