جام تهی

  • دستگاه ماهور – آواز دشتی
  • ساز و آواز – تکنوازی – بی کلام
  • ناشر: آوای خورشید و راویان هنر شرق – 1384
  • خرید قانونی از درگاه بیپ تونز

پر کن پیاله را… کاین آب آتشین…
دیریست ره به حال خرابم نمی برد…
آلبوم جام تهی با صدای استاد شجریان و تنظیم فریدون شهبازیان در بهار 1384 منتشر شد. این آلبوم از چهار قطعه تشکیل شده است. دو اثر آوازی دارد (پر کن پیاله را و در کوچه سار شب) که اولین بار در دهه پنجاه تولید و ضبط شده بود؛ پر کن پیاله را با شعری از فریدون مشیری و تکنوازی ویولن حبیب اله بدیعی همراه است و تصنیف در کوچه سار شب با شعری از هوشنگ ابتهاج و بر مبنای اثری از محمدرضا لطفی ساخته شده است.

استاد شهبازیان در توضیحات چاپ شده روی جلد آلبوم، اینطور نوشته است؛ ” آثاری که در این مجموعه می شنوید یادگار دوران جوانی هنرمندانی است که که جز شادروانان ابوالحسن صبا و حبیب اله بدیعی و فریدون مشیری که از جهان ما رفته اند، همگی به فعالیت هنری مشغول هستند. ” (اما افسوس که اکنون در سالهای بعد از انتشار این آلبوم استاد شجریان و استاد لطفی را نیز از دست دادیم)

استاد شهبازیان در جلد آلبوم اینطور ادامه داده است: (راپسودی برای سنتور و ارکستر) و (راپسودی برای تار و ارکستر) یادگار دهه چهل یعنی سالهای دانشجویی من در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. راپسودی برای سنتور و ارکستر بر روی چهارمضرابِ ماهورِ شادوران ابوالحسن صبا موسیقیدان برجسته و طلایه دار موسیقی ملی ایران نوشته شده و سالها بعد فرامرز پایور نوازنده برجسته سنتور که خود از شاگردان محضر ابوالحسن صبا بودند به همراه این ارکستر این اثر را اجرا کردند. راپسودی برای تار و ارکستر حاصل اجرای نوازنده و آهنگساز برجسته و نوآور حسین علیزاده است. این اثر بر روی ملودی قدیمی برای ارکستر نوشته شده و به اجرا درآمده است. “

تصویرسازی جلد آلبوم جام تهی با استفاده از دست­نوشته های فریدون مشیری طراحی شده و عکس هایی از چهره هنرمندان حاضر در آلبوم، این طراحی زیبا و خلاقانه را کامل کرده است.

. . . . . . . . . .    ما را در تکمیل مقالات یاری کنید    . . . . . . . . . .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست