خموشانه

  • آواز ابوعطا (دستگاه شور) – بیات ترک (دستگاه شور)
  • بداهه نوازی – دونوازی – ساز و آواز – بی کلام
  • ناشر: آوای شیدا 1385
  • اجرای بخش اول: رادیو دولتی فرانسه 2000
  • اجرای بخش دوم: کنسرت سال 1998 در بازل سوئیس
  • درگاه موسیقی برای خرید قانونی موجود نیست!
  • می‌توانیم در SOUNDCLOUD بشنویم!

از اجرا تا آلبوم:
آلبوم «خموشانه»، هنر بداهه ‌نوازیِ اساتید بزرگِ موسیقی کلاسیکِ ایرانی، «محمدرضا لطفی» و «محمد قوی حلم» است؛ این آلبوم شامل دو بخش است. بخش اول، کنسرتی ا‌ست که در سال 2000 در رادیو دولتی فرانسه اجرا شده، و بخش دو کنسرتی‌‌ است که در شهر بازل سوئیس، در سال 1998 اجرا شده است.

چرا کمانچه؟!
با توجه به اینکه ساز تخصصی استاد لطفی «تار« و «سه تار» است، ایشان در خصوص نواختن کمانچه در این اثر ضمن یادآوری از تاریخچه و نام بردن از بزرگان این ساز در بخشی از دفترچه ی آلبوم چنین نوشته اند: “…کمانچه ای که از من می شنوید کنسرتی است که در سوئیس به اجرا درآمده است. غرض از ارائه ی این کار به علاقه مندان تنها نشان دادن امکانات و شیوه ی نواختن این ساز است و امیدوارم راه گشایی برای هنرآموزان باشد. من مدعی نیستم که توانسته ام همه ی ارزش ها و تکنیک های این ساز را بازگو کنم. اما می توانم بگویم که در امر آموزش به نکاتی رسیده ام که شاید برای علاقه مندان مفید باشد. من مدت سه سال در شهر واشینگتن روی قطعات قدیمی و اجراها تجسس کرده ام و سعی کرده ام تکنیک انگشت گذاری های غربی شده را به بستر ایرانی بازگردانم و اکسنت های زبان فارسی را در لابه لای کشش ها بگنجانم. و باز هنوز امیدوارم در مدت اقامتم در ایران، نوازندگان این ساز را جمع کرده و با آنها برای رسیدن به روش رسمی و تدوین آن، به نحوی که وحدت اجرای شیوه ی قدیمی را مخدوش نکند، به گفت و گو بپردازیم. همیشه باید فکر کرد و کار کرد و بی من و ما راه موسیقی رسمی و هنری را هموار نمود. امید است این ساز در ذائقه ی مردم ایران درست بنشیند که این مهم هدف اصلی من از ارائه ی این کار برای اولین بار در ایران است.”

خموشانه در زمان انتشارش، چالش‌ها و نقدهای بسیاری میان اهالی موسیقی برانگیخت؛ می‌توانید بخشی از آن را در “بیشتر بخوانیم” دنبال کنیم و مابقی را در روزنامه‌های آن تاریخ جویا شویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست