پیغام اهل راز 1 و 2 (مجموعه)

  • پیغام اهل راز 1 (راز دل): آواز دشتی – دستگاه شور
  • پیغام اهل راز 2 (انتظار دل): آواز افشاری – دستگاه سه گاه
  • ساز و آواز – ساز و آواز گروهی – دو نوازی – تکنوازی
  • ناشر: دل آواز 1359 ؟
  • امکان خرید قانونی این مجموعه در هیچ درگاهی موجود نیست!
  • خرید قانونی راز دل از درگاه بیپ تونز
  • خرید قانونی انتظار دل در آلبوم (خلوت گزیده – انتظار دل) در بیپ تونز

“پیغام اهل راز” نام مجموعه ای دلنشین از موسیقیِ کلاسیکِ ایرانی است که با همکاری دو استاد بزرگ “محمدرضا شجریان” و “فرامرز پایور” در انتهای سالهای دهه‌ی پنجاه به اجرا درآمده و منتشر شده بود. کنسرت های مربوط به این مجموعه سال 1358 انجام شده که با کمی تغییرات در قالب دو کاست به نام‌های پیغام اهل راز 1 (راز دل) و پیغام اهل راز 2 (انتظار دل) توسط شرکت دل آواز گردآوری و منتشر شده است.

  1. پیغام اهل راز 1 (راز دل)

کنسرت مربوط به این آلبوم، تیرماه سال 1358 در قالب کنسرت دشتی اجرا و سپس منتشر شد؛ شامل 8 قطعه است، از جمله دو تصنیف زیبا و به یاد ماندنیِ (از خون جوانان وطن و گریه را به مستی) از عارف قزوینی که با تنظیم فرامرز پایور اجرا شد. تصنیف از خون جوانان وطن عارف قزوینی بارها توسط خوانندگان مختلف اجرا شد، اما مشهورترین اجرای آن از محمدرضا شجریان است. شجریان یک بار در سال 51 با همکاری گروه شیدا این اثر را اجرا کرد و بار دیگر در سال 58 با تنظیم متفاوت پایور در کنسرت دشتی.

  1. پیغام اهل راز 2 (انتظار دل)

استاد محمدرضا شجریان و گروه استاد فرامرز پایور در سال 1358 کنسرتی برگزار کردند در دستگاه سه گاه و آواز افشاری. این کنسرت با همنوازی استادانی چون جلیل شهناز و اصغر بهاری، به سرپرستی فرامرز پایور اجرا شد. ماحصل همکاری استادانِ به نام موسیقیِ ایرانی و اشعار برجستة حافظ و سنایی و عارف قزوینی تبدیل شد به اثری درخشان و به یاد ماندنی که در کاستی تحت عنوان انتظار دل توسط شرکت دل آواز منتشر شد.

{نیازمند پژوهش: آیا نسخه ی اول این مجموعه با همین نام سال 1358 منتشر شده است؟ ترکیب دو کاست نامبرده در نسخه اول این مجموعه چطور بوده؟ ماجرای اضافه شدنِ اجرای “ساز قصه گو” چیست؟ چرا همین کاست ها با نامهای دیگر “کنسرت دشتی” و “افشاری سه گاه” 1359 توسط نشر ماهور منتشر شده اند؟}

. . . . . . . . . .    ما را در تکمیل مقالات یاری کنید    . . . . . . . . . .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست